Sacriversum - Before the Birth of Light

Sacriversum - Before the Birth of Light
Категория:Музыка
Год:2026
Стиль:Death Metal
Страна:Польша
Формат:320 (VBR spectre)
Размер:107.15 MB
Раздал:Niceden Респект  Антиреспект
Оценка:
Sacriversum - Before the Birth of Light
4.95/5 Голоса: 28
Добавлено:12/05/2026 02:10:02
Файлов:10
Скачан:923 (Взят - 1109) Раздал 35 Качает 0
Сид был:18/06/2026 04:24:05
Модерация:Проверен пользователем Niceden
Описание:
Length / Продолжительность: 00:44:39


Tracks / Треклист:

01 Intro - From the Sea Side (00:44)
02 We're Storming Through the Night (05:31)
03 Let Us Ride the World (04:41)
04 Golden Lights of Valhalla (04:45)
05 March of the Giants (06:25)
06 Before the Birth of Light (04:52)
07 We Die, We Fly (04:31)
08 Chaotic Realm of the Sea (05:05)
09 Chief of the Fearless (08:03)

  Line-up:


Поблагодарили:
 
 
 
 

Комментарии


52  СССР
2026-05-13 00:39:01

Death Metal, from Poland... {#dance4.gif} {#dance4.gif} {#good3.gif}  

Don't think there can be nothing new, even when inspiration might come from something 50 years old. This album is excellent, a novelty among contemporary death metals, and a win for Poland. Upon waking from a coma, the guy thought The Doors were still around, had joined forces with the rest of Pantera and some other group from the late sixties, added a load of torque, a gnarly death vocalist, and some wacky and awesome sounds from instruments we've either never heard of, can't identify, or haven't heard in decades. I really don't know if there are any organs in here.

For the record, I've never heard any of the earlier albums of this team, but I see they were "Gothic" in nature.. Is it even the same group? This album is decidedly not gothic sounding. I think it's a different Sacriversum... Both from Poland? Hm.

Superb sound quality, awesome musicians, solid; what a pleasure.

Thank you very much, Niceden, you hit the right head on the nail with this one. {#good3.gif}

48  Франция
2026-05-14 17:18:20

{#good3.gif}{#thank_you.gif}

61  Австралия
2026-05-14 20:55:04

Thanks.

2026-05-15 10:12:47

Cheers

2026-05-16 21:25:03

Странный альбом. Вот объективно всё неплохо, но аранжировки периодические... они не вяжутся с духом музыки, особенно, со стандартными туповатыми дэт проходами. Вокал скучен и однообразен. Но в целом же - не плохо. Одноко, выше, чем 7/10 поставить не могу.

2026-05-17 02:43:38

Gracias!

65  Россия
2026-05-27 17:20:52

Блевотина!

93  Хорватия
2026-05-27 21:50:33

thanks!

Войдите на сайт, чтобы добавить комментарий.